Anasayfa

İMPLANT


Dental İmplantlar

Dişler görüntümüzün en önemli ögelerinden biridir. Yaşam kalitemizi arttırarak bize özgüven verirler. Yediklerimizden tad almamızı, rahatça gülebilmemizi ve anlaşılır  şekilde konuşabilmemizi sağlarlar. Tüm bunların önemini dişlerimizi kaybettiğimizde yada yapılmış olan protezlerimizle ilgili sorunlar yaşadığımızda daha iyi anlarız.

Diş ve dişeti hastalıkları  yada kazalar diş kayıplarına neden olur. Dişlerin eksikliği  çiğneme, konuşma ve estetik açıdan net bir şekilde belli olur. Geleneksel protezler bir çözüm olabilir ancak uzun dönemde genellikle sorunlara neden olurlar. Dişlerimizin bir kısmını yada tümünü kaybetmiş olsak bile rahat yemek yeme, konuşabilme ve gülebilme dileğimiz gerçek olabilir.

 

Dental İmplant Nedir?

Dental implant titanyumdan yapılmış bir vidadır. Titanyum vücudumuzun yabancı kabul etmediği bir metaldir. Dünyada 30 yılı aşkın bir süredir yapay diş kökü olarak kullanılmaktadır. Titanyumun ortopedide kullanım süresi ise çok daha uzundur.


Dental İmplant Uygulamasının Yararları

İmplantlar estetik olarak doğal dişlerinize en yakın görünümü sunar. Fonksiyonel olarak da gerçek dişleriniz gibi çiğneme yapabilmenizi sağlar. Ağızda çok fazla yer kaplayan plastik tabanlı protezlere oranla kabulu ve kullanımı çok daha rahattır, yemeklerden gerçek doğal tad almanızı sağlar. İmplant destekli protezler en doğal çözümdür. Çene yapısı içerisine uyumla yerleşir ve günlük hayatta da işlev ve görüntü olarak doğal dişlerden ayırdedilemez. Köprü protezlerinde olduğu gibi sağlıklı dişlerin protez oturtmak için küçültülmesi gerekmez. Dolayısıyla sağlıklı dişler korunmuş olur.


İmplantlar Başarılımıdır?

İlk kullanılmaya başlanmasından bu yana 30 yıldan fazla bir süre geçmiştir. Son 20 yıldan beri de Diş Hekimliğinde rutin olarak uygulanmaktadır. Modern bir ameliyathaneye sahip uygun tedavi merkezlerinde ve uzman kişilerce yapıldığı takdirde başarı oranı % 98 lere ulaşmaktadır. Bunun yanında kaliteli implant firmaları ve modern merkezler koşulsuz ömür boyu garanti sunmaktadır.


Dental İmplant Uygulamasında Yapılan İişlemler

Muayene bulguları ve röntgen ölçümleriyle planlanan implantlar doğru teknikler kullanılarak kısa bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilir. Doktorunuz sizin hiç rahatsızlık duymamanız için gerekli anestezi yöntemlerini kullanacaktır. Tedavi merkezinden ayrılırken size uygun ilaçlarınız verilecektir. Bunun yanında doktorunuz veya asistanları rahatlığınızdan emin olmak için sürekli hizmetinizde olacaktır.

Ağrısız bir şekilde kemikle kaynaşan implantlar için bu süre ortalama 3 aydır. Bu süre içinde kullanılmanız için geçici proteziniz yapılacaktır. İkinci aşama protez safhasıdır ve implant alt yapısı üzerine estetik porselen dişler yapılır.


İmplant Sonrası Ağız Bakımı

Doğal dişleri ve implantları  korumak için özenli ağız hijyeni esastır. Oluşan plakların düzenli ve hassas bir şekilde temizliğinin yapılması uzun süreli başarıyı etkiler. Protez işlemi sonrası doktorunuz ve asistanları ağız bakımı yöntemlerini ve ürünlerini size önerecektir. Yapacağınız bu bakıma ilaveten herhangi bir şikayetiniz olmasa bile 6 ayda bir doktorunuza kontrole gitmenizi öneririz.


İmplant Uygulamasının Maliyeti

Tedavi ve buna bağlı maliyetler değişkendir. Yerleştirilecek implant sayısı ve üzerine yapılacak protezin türüne göre değişmektedir. İmplant yerleştirilebilmek için kemik seviyesini arttırma ihtiyacı doğarsa ek maliyetler çıkabilir. Doktorunuz size özel implant planlamasını, cerrahi işlemlerin içeriğini ve sonrasında yapılacak protez şekliyle ilgili detaylı bir açıklama ve ücretlendirme sunacaktır. 

SİTE İÇİNDE BULUNAN BİLGİLER BİLGİLENDİRMEK İÇİNDİR. BU BİLGİLENDİRME HEKİMİN HASTASINI MUAYENE ETMESİ VE TANI KOYMASI YERİNE GECMEZ